Airtac SDA: Compact Air Cylinder, Double Acting - SDA100X20SBT  Pneumatic Cylinder
Quantity
Compact pneumatic cylinder, double acting, 100mm Bore, 20mm Stroke, with Magnet, Male thread, NPT thread type
Acting Type Double Acting
Bore Size Ø 12 mm – Ø 100 mm
Stroke Range 5 – 100 mm (customizable)
Operating Pressure 0.1 – 1.0 MPa
Temperature Range –5 °C to +70 °C
🔸 Recommended Accessories
For optimal performance, combine with Airtac Solenoid Valves (4V series), FRL Units, and Magnetic Sensors.