Airtac ACQ: Compact Air Cylinder, Double Acting - ACQ25X45SB  Thin Type Air Cylinder
Quantity
Double acting compact cylinder, 25mm bore, 45mm stroke, with magnet, rod with male threadAirtac ACQ cylinders are a functional replacement for the SMC CQ2 series cylinders.
Acting Type Double Acting
Bore Size Ø 12 – Ø 100 mm
Stroke Range 5 – 100 mm (Short Stroke)
Pressure Range 0.1 – 1.0 MPa
Temperature Range –5 °C to +70 °C
🔸 Recommended Accessories
For a complete setup, integrate with Airtac Solenoid Valves (4V series), FRL Units, and Magnetic Sensors.