Airtac ACQ: Compact Air Cylinder, Double Acting - ACQ100X45SG  Thin Type Air Cylinder
Quantity
Compact pneumatic cylinder, double acting, 100mm bore, 45mm stroke, with magnet, rod with female thread, G thread typeAirtac ACQ cylinders are a functional replacement for the SMC CQ2 series cylinders.
Product Features:
1.JIS standard is implemented.
5.Compact structure can effectively save installation space.
7.Installing accessories with various specifications are optional.
Acting Type Double Acting
Bore Size Ø 12 – Ø 100 mm
Stroke Range 5 – 100 mm (Short Stroke)
Pressure Range 0.1 – 1.0 MPa
Temperature Range –5 °C to +70 °C
🔸 Recommended Accessories
For a complete setup, integrate with Airtac Solenoid Valves (4V series), FRL Units, and Magnetic Sensors.